Události v okolí Radějova na konci II. Světové války, aneb proč „Partyzánská“
Jak to vlastně bylo s partyzány v Radějově, na úpatí Bílých Karpat za druhé světové války? Jaké jsou podrobnosti k tématu, které daly našemu závodu myšlenku, jméno i symbol?
Tímto tématem se mimo jiné zabýval i známý strážnický historik, etnolog a archeolog Jiří Pajer. Ve své knize Radějov, minulost a současnost obce uvádí:
Obyvatelé Radějova věděli o přítomnosti partyzánů, ukrytých v horách na slovenském pomezí. Šest mužů se tedy vypravilo na Chropovské louky, kde bylo plno lidí, jako na jarmarku. Známý Frolián Vávra z Chropova seznámil Radějovjany s partyzány, kteří jim dali 2 pušky, 100 nábojů a 2 granáty. Poručík František Baborský zůstal jako bývalý voják u partyzánů. Cestou zpátky byly zbraně schovány v lese a druhý den, 9. dubna, přivezeny mezi dřevem na dvůr k Báborským. Muži se dohodli, že večer půjdou odzbrojovat Němce. K tomu nakonec nedošlo. Byla to nebezpečná klukovina, protože Radějov byl plný německých jednotek a nad obcí stála děla, která se chystala k obraně. Fronta byla už tak blízko, že zvědavci mohli z Holého vrchu pozorovat postup vojsk a výbuchy granátů na skalických polích. Následující den někteří muži odešli z vesnice a přidali se k Rudé armádě.
Z knihy Radějov, minulost a současnost obce (Jiří Pajer a kolektiv, 2012).
Co z toho plyne? V Radějově partyzáni byli! O tom není pochyb. To, že většinu z nich nikdo neviděl, jen potvrzuje, že se uměli opravdu dobře maskovat.
Na toto téma mimo jiné přispěchal s myšlenkou i Jára Cimrman:
“Koho podchycují policejní kartotéky? Zločince, kteří již byli dopadeni. Jsou však tito delikventi skutečnými esy ve své branži? „Co je to za eso,“ říká Cimrman, „když se nechá chytit ? V policejních kartotékách jsou kriminální živly podřadné, druhá, třetí sorta. Prvotřídní kapacity oboru žádná policejní kartotéka nemá. “
Vražda v salónním coupé, Jára Cimrman
Je to všechno pravda, nebo si z vás děláme malinko srandu? To v základě není podstatné. Zůstává myšlenka, že není třeba vavřínových věnců a vývěsních tabulí, aby byly vykonány velké činy.
Na zemi jsme my lidé především pro sebe navzájem a těm, kteří na to pamatovali i v dobách tak těžkých, jako je světová válka, patří náš obdiv. Kromě partyzánských počinů je třeba vzpomenout na obyčejné lidi, kteří v těchto hrůzách dokázali normálně žít a vychovávat děti. To totiž chtělo odvahu a sílu hodné popisovaných partyzánů.
Tolko k tématu, který dal závodu název a myšlenku. Nutno ještě podotknout, že duch partyzánství přetrvává v Radějově dodnes. Jeden takový partyzán dal totiž dohromad trať. Ano správně, záměrně neuvádíme jeho jméno. Zná tu totiž na úpatí Karpat každý strom, houbu i kámen a vložil do závodu i svou duši. Vězte tedy, že vám trať dá zabrat, unaví vás, propotí vás. Dá vám však zážitek, romantiku a při troše štěstí i pocit vítězství.
Proto neváhejte a registrujte se (registrační poplatek je třeba zaslat do 25.8.2018).
Ptejte se (sekce Dotazy) a těšte se.
Za organizační tým Jakub Binder